We are a leading Manufacturer of 100tr water cooled brine chiller, 1.5 tr industrial coolant chiller, negative temperature brine chiller, brine water chiller and brine chiller machine from Mumbai, India.
₹ 3500000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 100 ton |
| Compressor Type | Screw |
| Refrigerant | R404A |
| Phase | 3 Phase |
| Type | Water-Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 100 TR |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Application | HVAC, Pharma Industry, Process Cooling, Plastic Industry, Chemical Industry |
| Compressor | screw |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415V |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1.5 TR |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Daikin |
| Model Name/Number | 154NH |
| Compressor Type | Cooling |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 TR |
| Surface Finish | Powder coating |
| Surface Treatment | Epoxy Primer |
| Finish | metallic |
| Refrigerants | R407c, R410a, R404a |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Foreman Brine Water Chillers are the ideal solution when the cooling medium requires water mixed with glycol. This is typically needed when very low fluid temperatures are required, or when glycol must be added to protect the cooling water from freezing.
Our chillers ensure a consistent supply of chilled propylene glycol within the range of -40°C to +5°C.
Note: We exclusively deal in Industrial Chillers.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 TR |
| Surface Finish | coating |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| Finish | Matt |
Foreman Brine Water Chillers are the ideal solution when the cooling medium requires water mixed with glycol. This is typically needed when very low fluid temperatures are required, or when glycol must be added to protect the cooling water from freezing.
Our chillers ensure a consistent supply of chilled propylene glycol within the range of -40°C to +5°C.
Note: We exclusively deal in Industrial Chillers.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 TR |
| Surface Finish | Coating |
| Surface Treatment | Powder coating |
| Finish | Matt |
Foreman Brine Water Chillers are the ideal solution when the cooling medium requires water mixed with glycol. This is typically needed when very low fluid temperatures are required, or when glycol must be added to protect the cooling water from freezing.
Our chillers ensure a consistent supply of chilled propylene glycol within the range of -40°C to +5°C.
Note: We exclusively deal in Industrial Chillers.
Sushant Patil (Director)
Foreman Industries
N/A, Motiram Keny House, 1st Lane Greater Mumbai, Navghar Pada
Mulund East, Mumbai - 400081, Maharashtra, India