Manufacturer of a wide range of products which include 10tr air cooled chiller, 30 tr air cooled chiller, automatic portable air cooled chiller, mild steel 2 tr industrial brine chiller, high delta t chillers and mild steel air cooled screw chiller.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 30 TR |
| Material | Steel |
| Compressor Type | Scroll |
| Application | Process Cooling, Hotel, Pharma Industry, HVAC, Office, Hospital, Laboratory, Food Industry, Plastic Industry |
| Voltage | 415V |
| Type | Fully Automatic |
| Color | Siemens Grey |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial Chilling |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 30 TR |
| Material | Steel |
| Compressor Type | Scroll |
| Application | Food Industry, HVAC, Hospital, Office, Process Cooling, Hotel, Plastic Industry, Pharma Industry |
| Voltage | 415V |
| Refrigerant | R407C |
| Fan Type | Axial Fan |
| No Of Circuits | 2 |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415V |
| Type | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial Chilling |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured to perform under the most demanding conditions worldwide, Foreman Semi-Hermetic Chillers deliver superior quality, high efficiency, and remarkable energy savings.
They are engineered to suit a wide range of applications, including process cooling for various industries, specialized cooling applications, and other industrial-grade requirements.
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 2 TR |
| Finish | Glossy |
| Type | Mild Steel 2 TR Industrial Brine Chiller |
| Color | Black Blue |
| Brand | Foreman Industries |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Capacity | 30 TR |
| Compressor Type | Scroll |
| Power Rating | 50 HP |
| Application | Pharma Industry, Office, Food Industry, Laboratory, HVAC, Plastic Industry, Hotel, Hospital, Process Cooling |
| Speed Response Ability | 2900 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Foreman High Delta T Chillers are designed to operate efficiently under demanding conditions, delivering superior performance, reliability, and energy savings.
Engineered for applications requiring a higher temperature difference (ΔT) across the system, these chillers ensure optimized cooling with reduced flow rates, making them ideal for process cooling, industrial applications, and specialized cooling systems where efficiency and precision are critical.
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240V |
| Preferred Brand | Foreman Industries |
| Surface Finish | Matt |
| Compressor Type | Screw / Scroll / Reciprocating |
| Height | 6Feet |
| Capacity | 20 Ton |
Sushant Patil (Director)
Foreman Industries
N/A, Motiram Keny House, 1st Lane Greater Mumbai, Navghar Pada
Mulund East, Mumbai - 400081, Maharashtra, India